STAR Touring Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


STAR Touring & Riding Association este organizatia oficiala internationala a Star Motorcycles/Yamaha. Acesta este forumul detinatorilor si iubitorilor Star
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bucuresti - Sibiu - Bucuresti

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Bucuresti - Sibiu - Bucuresti   Bucuresti - Sibiu - Bucuresti EmptyVin Noi 19, 2010 12:06 pm

Hai sa incepem cu ceva simplu. Cred ca e un traseu arhicunoscut dar drumul e frumos (din pacate cam aglomerat)

Deci:

intalnire benzinarie Petrom intrarea pe A1
Bucuresti - Pitesti pe autostrada
Pitesti - Ramnicu Valcea
Ramnicu Valcea - Sibiu
Sibiu - Brasov
Brasov - Ploiesti
Ploiesti - Bucuresti

sunt mai multe variante:
se poate face popas pe Dealul Negru si lua masa cu tiristii
se poate opri la Cozia pentru odihna si un pic de reculegere
se bea cafeaua in Piata Mica in Sibiu (sau se mananca daca am sarit peste varianta cu Dealul Negru)
daca prindem ceva spectacol interesant putem ramane peste noapte in Sibiu (sau putem sa ne mai invartim cu motocicletele prin imprejurimi)
exista si varianta sa ramanem in Brasov - in cazul asta ar fi mai faina intoarcerea prin Valea Siriului - Buzau
cu un pic de vointa tot traseul se poate face intr-o singura zi

total kilometri 564 - se poate face in aprox 8 ore daca nu punem la socoteala opririle. cu totul ne putem intinde la 12-14 ore (asta inseamna tura de vara si plecat dimineata pe racoare, pe la un 7, si ajuns inapoi in Bucuresti pe la un 9 seara)
Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Sibiu - Bucuresti   Bucuresti - Sibiu - Bucuresti EmptyMar Noi 23, 2010 1:32 pm

DStar a scris:
Hai sa incepem cu ceva simplu. Cred ca e un traseu arhicunoscut dar drumul e frumos (din pacate cam aglomerat)

Deci:

intalnire benzinarie Petrom intrarea pe A1
Bucuresti - Pitesti pe autostrada
Pitesti - Ramnicu Valcea
Ramnicu Valcea - Sibiu
Sibiu - Brasov
Brasov - Ploiesti
Ploiesti - Bucuresti

sunt mai multe variante:
se poate face popas pe Dealul Negru si lua masa cu tiristii
se poate opri la Cozia pentru odihna si un pic de reculegere
se bea cafeaua in Piata Mica in Sibiu (sau se mananca daca am sarit peste varianta cu Dealul Negru)
daca prindem ceva spectacol interesant putem ramane peste noapte in Sibiu (sau putem sa ne mai invartim cu motocicletele prin imprejurimi)
exista si varianta sa ramanem in Brasov - in cazul asta ar fi mai faina intoarcerea prin Valea Siriului - Buzau
cu un pic de vointa tot traseul se poate face intr-o singura zi

total kilometri 564 - se poate face in aprox 8 ore daca nu punem la socoteala opririle. cu totul ne putem intinde la 12-14 ore (asta inseamna tura de vara si plecat dimineata pe racoare, pe la un 7, si ajuns inapoi in Bucuresti pe la un 9 seara)
Un astfel de traseu e foarte greu sa-l faci intr-o zi si in plus ruta e foarte aglomerata in ambele sensuri!
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Sibiu - Bucuresti   Bucuresti - Sibiu - Bucuresti EmptyMar Noi 23, 2010 9:01 pm

Da, asa e. Din pacate e foarte aglomerat si se pierde mult timp in trafic. Pe Sibiu - Brasov se circula mai ok si e drumul bun dar pe Valea Oltului...

O sa ma uit un pic pe harta sa vad cum e cu Valea Jiului. Am fost acum 2 ani pe acolo si mi-a placut foarte mult. Nu circula aproape nici o masina iar peisajele sunt de vis, chiar mai frumoase decat pe Valea Oltului. Soseaua nu era prea grozava (zone foarte bune dar si zone mai gropacioase si din loc in loc pietris) dar se poate circula destul de ok.

Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Sibiu - Bucuresti   Bucuresti - Sibiu - Bucuresti EmptyMier Noi 24, 2010 8:28 am

DStar a scris:
Da, asa e. Din pacate e foarte aglomerat si se pierde mult timp in trafic. Pe Sibiu - Brasov se circula mai ok si e drumul bun dar pe Valea Oltului...

O sa ma uit un pic pe harta sa vad cum e cu Valea Jiului. Am fost acum 2 ani pe acolo si mi-a placut foarte mult. Nu circula aproape nici o masina iar peisajele sunt de vis, chiar mai frumoase decat pe Valea Oltului. Soseaua nu era prea grozava (zone foarte bune dar si zone mai gropacioase si din loc in loc pietris) dar se poate circula destul de ok.

Da e faina zona Defileul Jiului (Tg Jiu - Petrosani) e in lucru dar e fain si pe acolo doar ca drumul e permanent in lucru din cauza caderilor de pietre dar se fac amenajari; iar Valea Jiului (Petrosani - Uricani) cu specificatia ca Valea Jiului are drumul nou facut si e cam 60 de km de mers de la Petrosani pe toata valea ceea ce e superb, eu am fost pe acolo in luna Mai 2009 si la Cheile Butii este un restaurant cu specifica extraordinar de fain!
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
Continut sponsorizat





Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti - Sibiu - Bucuresti   Bucuresti - Sibiu - Bucuresti Empty

Sus In jos
 
Bucuresti - Sibiu - Bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bucuresti - C. Arges, Barajul Vidraru, Balea lac - Fagaras, Brasov, Cheia, Bucuresti
» Bucuresti - Lacul Sfanta Ana - Bucuresti
» Intalnire lunara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
STAR Touring Romania :: Evenimente, Excursii, Intalniri :: Propuneri Trasee-
Mergi direct la: