STAR Touring Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


STAR Touring & Riding Association este organizatia oficiala internationala a Star Motorcycles/Yamaha. Acesta este forumul detinatorilor si iubitorilor Star
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 kit ambreiaj

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

kit ambreiaj Empty
MesajSubiect: kit ambreiaj   kit ambreiaj EmptyDum Feb 06, 2011 4:52 am

A inceput sa imi cam patineze ambreiajul. Nu e stres. Am inteles ca problema se rezolva simplu - se cumpara alt kit de ambreiaj, se inlocuieste si gata. Costa in jur de 100-150 euro.

Dilema mea este urmatoarea:

Am pus in ulei un aditiv - Metabond care cica protejeaza componentele motorului si teoretic va avea viata mai lunga.
Dupa ce l-am pus am citit ca nu e bine ce am facut deoarece la motocicleta ambreiajul sta in acelasi ulei iar pelicula aia protectoare se depune inclusiv pe discurile de ambreiaj, ceea ce le face sa alunece, ceea ce s-a si intamplat. Acum nu dau vina doar pe Metabond pentru ca placutele alea se tocesc oricum si intra la capitolul consumabile.
Intrebarea mea e urmatoarea - daca tot schimb ambreiajul, ar merita sa mai trag un tratament cu Metabond inainte? pentru protectie. Daca se depune si pe ambreiaj nu ma deranjeaza caci oricum il schimb inainte. Sau nu are rost sa ma complic cu asa ceva. Nu stiu cat timp are efect Metabondul asta si n-am chef sa stau toata vara cu ambreiajul bulit ca sa astept sa il schimb
Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

kit ambreiaj Empty
MesajSubiect: Re: kit ambreiaj   kit ambreiaj EmptyDum Feb 06, 2011 2:05 pm

DStar a scris:
A inceput sa imi cam patineze ambreiajul. Nu e stres. Am inteles ca problema se rezolva simplu - se cumpara alt kit de ambreiaj, se inlocuieste si gata. Costa in jur de 100-150 euro.

Dilema mea este urmatoarea:

Am pus in ulei un aditiv - Metabond care cica protejeaza componentele motorului si teoretic va avea viata mai lunga.
Dupa ce l-am pus am citit ca nu e bine ce am facut deoarece la motocicleta ambreiajul sta in acelasi ulei iar pelicula aia protectoare se depune inclusiv pe discurile de ambreiaj, ceea ce le face sa alunece, ceea ce s-a si intamplat. Acum nu dau vina doar pe Metabond pentru ca placutele alea se tocesc oricum si intra la capitolul consumabile.
Intrebarea mea e urmatoarea - daca tot schimb ambreiajul, ar merita sa mai trag un tratament cu Metabond inainte? pentru protectie. Daca se depune si pe ambreiaj nu ma deranjeaza caci oricum il schimb inainte. Sau nu are rost sa ma complic cu asa ceva. Nu stiu cat timp are efect Metabondul asta si n-am chef sa stau toata vara cu ambreiajul bulit ca sa astept sa il schimb
Apoi te-a mancat si pe tine "mana" sa incerci dupa auzite si ureche.... Arrow Incearca sa pui uleiul care scrie in manual si vezi cum merge! Sper sa nu te complici cu schimbatul de ambreaj!
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

kit ambreiaj Empty
MesajSubiect: Re: kit ambreiaj   kit ambreiaj EmptyDum Feb 06, 2011 2:51 pm

ulei i-am pus cum scrie cartea
Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

kit ambreiaj Empty
MesajSubiect: Re: kit ambreiaj   kit ambreiaj EmptyDum Feb 06, 2011 3:32 pm

DStar a scris:
ulei i-am pus cum scrie cartea
Faceam referire sa scoti toata combinatia aia din motor si sa pui doar cel care scrie in manual fara Metabond! santa
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
Continut sponsorizat





kit ambreiaj Empty
MesajSubiect: Re: kit ambreiaj   kit ambreiaj Empty

Sus In jos
 
kit ambreiaj
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
STAR Touring Romania :: Discutii tehnice :: Dragstar-
Mergi direct la: