STAR Touring Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


STAR Touring & Riding Association este organizatia oficiala internationala a Star Motorcycles/Yamaha. Acesta este forumul detinatorilor si iubitorilor Star
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Fotbal american

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Fotbal american Empty
MesajSubiect: Fotbal american   Fotbal american EmptyLun Ian 17, 2011 7:14 am

Va uitati? Va place?

Eu am inceput sa ma uit de vre-o 3-4 ani. La inceput nu prea am inteles mare lucru dar pe masura ce m-am tot uitat si am priceput regulile (care trebuie sa recunosc ca sunt extraordinar de stufoase) a inceput sa imi placa din ce in ce mai mult.
De fotbalul european m-am cam plictisit. Poate meciurile din Champions League sa mai ofere un pic de spectacol dar si acolo... Parca prea se joaca la mijlocul terenului, parca nu mai sunt asa faze spectaculoase. De fotbalul intern nici nu mai zic. In loc sa joace Steaua, Dinamo, Craiova sau Timisoara parca joaca jiji becali, borcea, mititelul sau iancu.
In fotbalul american practic este spectacol la fiecare faza - este o lupta intre atacantii unei echipe care incearca sa cucereasca teren si aparatorii celeilalte echipe care incearca sa-i impiedice. Fiecare faza este o mica victorie petnru una dintre tabere. Chiar daca la prima vedere pare un joc static, este extraordinar de dinamic. Strategia este senzationala - de la asezarea in teren si "ghicirea" intentiilor echipei adverse pana la managementul timpului (cum sa opreasca cronometrul sau dimpotriva sa traga de timp, cand sa ceara time-out etc).

De arbitraje ce sa mai spun... exista si acolo faze controversate dar in general nimeni nu da vina pe arbitri iar arbitrii, chiar daca gresesc au posibilitatea sa revina. Unde mai pui ca fiecare antrenor are posibilitatea sa faca 2 challange-uri pe meci si sa conteste decizia arbitrilor chiar in timpul jocului.

Pentru cei care nu s-au uitat pana acum, poate v-am starnit curiozitatea. In Romania se poate urmari campionatul NFL pe Sport 1.
Acum s-a ajuns la faza finalelor de conferinta:
AFC: New York Jets - Pittsburgh Steelers
NFC: Chicago Bears - Green Bay Pakers

meciurile sunt Duminica viitoare in direct

mai urmeaza ProBowl - similar cu All Star Game din baschet
si SuperBowl - meciul care desemneaza campioana - este cel mai urmarit spectacol sportiv de pe planeta

Pentru cei care v-ati mai uitat - aveti preferati? Pronosticuri ceva?
Eu mi-as dori sa vad o finala Pitsburgh (e prima echipa de care am auzit) cu Chicago si sa castige Chicago (imi plac ursii Smile
Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

Fotbal american Empty
MesajSubiect: Re: Fotbal american   Fotbal american EmptyLun Ian 17, 2011 2:07 pm

E fain football-ul american dar mai fain e regbii (parerea mea - Noua Zeelanda e criminala). Eu sunt fan ciclism (mai demult ma uitam cu mare interes la Turul Frantei) si formula 1 Cool
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
DStar

DStar


Mesaje : 111
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Fotbal american Empty
MesajSubiect: Re: Fotbal american   Fotbal american EmptyLun Ian 17, 2011 5:44 pm

Asta era si parerea mea legata de rugby - fotbal american. La inceput mi se parea ca sunt la fel doar ca la fotbalul american e voie si cu pasa inainte, ceea ce ar face jocul mai usor. Ei bine, pe masura ce am inteles cum stau lucrurile mi-am dat seama ca nu e asa. Daca e ceva la care americanii se pricep cel mai bine pe lumea asta atunci la spectacol se pricep. Iar fotbalul american nu degeaba e sportul lor preferat - e spectacol total.

Ciclismul e interesant cand stii despre cine e vorba - cine concureaza, care sunt favoritii etc. Ma mai uitam si eu la Turul Frantei mai demult. Bonus, se primesc o gramada de peisaje faine. Sa dea dumnezeu sa avem sansa sa facem si noi turul Frantei pe motociclete. Ar fi extraoridinar.
Sus In jos
IceLord

IceLord


Mesaje : 159
Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Gheorgheni Harghita Romania

Fotbal american Empty
MesajSubiect: Re: Fotbal american   Fotbal american EmptyMar Ian 18, 2011 3:38 am

Da exact, peisajele la Turul Frantei sunt criminale mai ales prin muntii Pirieni, eu sper sa pot vedea pe moto splendoarea muntiilor Europei.
Din ce am vazut la TV fotbalul american chiar e specataculos dar nu m-a atras!
Sus In jos
http://icedwhitewolf.hi5.com
Continut sponsorizat





Fotbal american Empty
MesajSubiect: Re: Fotbal american   Fotbal american Empty

Sus In jos
 
Fotbal american
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
STAR Touring Romania :: Cafenea :: Fun-
Mergi direct la: